MENU

Kalendarz

Niedziela 05.05.2024

O przedszkolu

Statut Przedszkola

STATUT PRZEDSZKOLA NR 2 ,, POD SŁONECZKIEM W WĘGROWIE

 

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

1.Przedszkole nr 2 ,,Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, jest przedszkolem publicznym.

2. Siedziba przedszkola znajduje się w Węgrowie przy ulicy 11 Listopada 1

3. Organem prowadzącym przedszkole jest Urząd Miasta w Węgrowie.

4. Nadzór pedagogiczny nad przedszkolem sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.

5. Ustalona nazwa używana jest przez przedszkole w pełnym brzmieniu:

Przedszkole nr 2 ,,Pod Słoneczkiem”

ul. 11 Listopada 1

07-100 Węgrów

§ 2

 Przedszkole działa na podstawie:

1. Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2004 Nr 256 poz. 2572 ze zm.) i rozporządzeń wykonawczych do tej Ustawy.

2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. nr 3, poz. 19 z późniejszymi zmianami).

3. Rozporządzenia z dnia 21 maja 2001 r. Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U z 2001 r. Nr 61, poz. 624 ze zmianami)

4. Konwencja o Prawach Dziecka (Dz. U. nr 120 z 1991 r., poz. 526 i 527).

5. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17).

6. Aktu założycielskiego.

7. Niniejszego Statutu.

§ 3

1. Przedszkole funkcjonuje cały rok.

 2. Przerwa wakacyjna ustalona jest przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola.

 3. Przedszkole pracuje w godzinach od 6.30 – 16.45, w dni robocze od poniedziałku do piątku.

4. Czas pracy przedszkola wynosi 10 godzin i 15 minut dziennie, w tym 5 godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej.

5. Na wniosek dyrektora przedszkola organ prowadzący ustala co roku dzienny czas pracy przedszkola, oraz czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie.

§ 4

 1. Przedszkole jest miejską jednostką organizacyjną działającą na zasadach jednostki budżetowej, której działalność finansowana jest przez:

 a) Urząd Miasta Węgrów

 b) Rodziców w formie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.

§ 5

 1. Świadczenia udzielane przez przedszkole są nieodpłatne w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, określonej przez Ministra Edukacji Narodowej.

 2. Wysokość opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu ponad czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego ustala się zgodnie z bieżącą uchwałą Rady Miasta Węgrów.

a) Miesięczną opłatę ustala się w zależności od wysokości stawki godzinowej, liczby dni roboczych w danym miesiącu i określony w umowie czas pobytu dziecka w przedszkolu.

3. Nieobecność dziecka w przedszkolu nie zwalnia od obowiązku uiszczenia opłaty.

4. Przedszkole zapewnia odpłatne wyżywienie dla dzieci i pracowników przedszkola. Jest ono ściśle związane z działalnością opiekuńczo – edukacyjną i stanowi jego integralną całość. Zasady odpłatności za korzystanie z wyżywienia i wysokość stawki żywieniowej ustala dyrektor przedszkola.

5. Zasady prowadzenia odpisów w przedszkolu:

a) Za czas nieobecności dziecka w przedszkolu, rodzicom przysługuje zwrot opłaty za wyżywienie.

b) Za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu rodzicowi przysługuje odpis w wysokości: iloczynu dziennej stawki żywieniowej i liczby dni nieobecności dziecka w danym miesiącu ( pod warunkiem zgłoszenia przewidywanej nieobecności dziecka osobiście lub telefonicznie najpóźniej do godziny 8.30 w dniu nieobecności dziecka w przedszkolu). Zwrot nadpłaty następuje w formie odliczenia od należności w następnym miesiącu.

c) Zwrot opłat o których mowa w ust. 5 litera a), b), dokonuje się na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) na koniec miesiąca, w którym przypadały nieobecności, w formie odpisu z należności za posiłki w następnym miesiącu.

6. Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu pobierane są z góry w ustalonym terminie.

7. Szczegółową organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy (między innymi odpowiednia liczba dzieci w oddziale) oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).

8. Przedszkole na życzenie rodziców może organizować naukę religii.

a) Nauczanie religii (katechezę) w ramach planu zajęć przedszkolnych dla dzieci, odbywa za zgodą rodzica lub opiekuna. W tym czasie dzieci nie uczęszczające na katechezę mają zapewnioną opiekę nauczyciela.

10. Dzieci uczestniczą w nieodpłatnych zajęciach dodatkowych ( rytmika, język obcy nowożytny- angielski, zajęcia rewalidacyjne na zlecenie poradni psychologiczno pedagogiczej)

11. Rodzaj zajęć dodatkowych, ich częstotliwość i forma organizacyjna uwzględniają w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci. Zajęcia te w zależności od rodzaju finansowane są w całości przez: Urząd Miasta Węgrów. Rodzice nie ponoszą żadnych opłat z tym związanych.

12. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi około 15 min. dla dzieci 3-4 letnich i około 30 min. dla dzieci 5-6 letnich.

13. Organizacja i terminy zajęć dodatkowych ustalane są przez dyrektora placówki.

14.  Sposób dokumentowania tych zajęć określają odrębne przepisy.

ROZDZIAŁ II CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA

§ 6

1. Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z ustawy o systemie oświaty oraz z aktów wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności z podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

 Celem wychowania przedszkolnego jest:

a) wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;

b) budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe;

c) kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek;

d) rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;

e) stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;

f) troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych;

g) budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;

h) wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;

i) kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej;

j) zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.

2. Przedszkole realizuje zadania w ramach obszarów działalności edukacyjnej przedszkola, którymi to obszarami są:

a) Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

b) Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

c) Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

d) Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

e) Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

f) Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

g) Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.

h) Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

i) Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne,

j) Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

k) Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

l) Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

m) Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

n) Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

o) Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

3. Działania wychowawcze i edukacyjne nauczycieli koncentrują się w szczególności na:

a) zapewnieniu opieki i wspomaganie rozwoju dziecka w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku,

b) uwzględnianiu indywidualnych potrzeb dziecka, trosce o zapewnienie równych szans, umacnianiu wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesu,

c) stwarzaniu warunków do rozwijania samodzielności, dążenia do osiągania celów, podejmowania odpowiedzialności za siebie i za najbliższe otoczenie,

d) rozwijaniu wrażliwości moralnej,

e) kształtowaniu umiejętności obserwacji, ułatwianiu rozumienia zjawisk zachodzących w otoczeniu dziecka- w otoczeniu przyrodniczym, społecznym, kulturowym i technicznym,

f) rozbudzaniu ciekawości poznawczej, zachęcaniu do aktywności badawczej i wyrażania własnych myśli i przeżyć,

g) rozwijaniu wrażliwości estetycznej, tworzenie warunków do rozwoju wyobraźni, fantazji oraz ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej,

h) zapewnieniu warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego, bezpiecznego postępowania i zachowań prozdrowotnych.

4. Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa oraz tworzy warunki umożliwiające dzieciom osiągnięcie dojrzałości szkolnej.

§ 7

1. Celem wychowania przedszkolnego zgodnie z podstawą programową jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym.

2. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz dopuszczone do użytku przez dyrektora przedszkola programy wychowania przedszkolnego.

3. Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji ustalany jest w planie nadzoru pedagogicznego placówki, rocznym planie pracy przedszkola oraz w planach pracy poszczególnych oddziałów przedszkolnych.

4. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.

5. Czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych z dziećmi powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić od 15-30 minut.

§ 8

1. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności:

a) zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,

b) zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym,

c) stosuje w swoich działaniach obowiązujące przepisy bhp i ppoż.,

d) współpracuje z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną i Poradniami specjalistycznymi zapewniając w miarę potrzeb konsultacje i pomoc.

e) opiekę nad dziećmi w trakcie całego ich pobytu w przedszkolu sprawują nauczyciele, w wyjątkowych sytuacjach krótkotrwałą opiekę nad dziećmi może sprawować inny pracownik przedszkola,

f) wobec wychowanków na terenie placówki nie stosuje żadnych zabiegów medycznych oraz nie podaje się żadnych leków.

g) w przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do powiadomienia o tym nauczycielki lub dyrektora placówki i po każdej chorobie zakaźnej, a także długotrwałej, przedłożyć zaświadczenie o zdolności dziecka do uczęszczania do przedszkola.

2. Zasady sprawowania opieki w czasie zajęć poza terenem przedszkola:

a) w trakcie zajęć poza terenem przedszkola opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel wraz z osobą pomagającą którą może być inny pracownik przedszkola lub rodzic. Na 1 osobę dorosłą może przypadać maksymalnie 15 dzieci z zastrzeżeniem, iż zawsze musi być nie mniej niż 2 opiekunów,

b) osobą uprawnioną do prowadzenia wycieczki dydaktycznej, krajoznawczej i rekreacyjnej (spaceru) jest nauczyciel,

c) każda wycieczka jest organizowana zgodnie z ogólnym regulaminem wycieczek i spacerów obowiązującym w przedszkolu.

3. Nauczyciel przed przystąpieniem do pracy sprawdza miejsce pracy pod względem bezpieczeństwa. W przypadku stwierdzenia zagrożenia, powiadamia dyrektora oraz zabezpiecza teren przed dziećmi.

§ 9

1. W ramach posiadanych możliwości przedszkole organizuje i udziela wychowankom i ich rodzinom oraz nauczycielom pomoc psychologiczno-pedagogiczną poprzez:

a) diagnozowanie środowiska wychowanków,

b) rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb dziecka i umożliwianie ich zaspokajania,

c) rozpoznawanie przyczyn trudności w wychowaniu i nauczaniu dziecka,

d) organizowanie różnorodnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

e) wspieranie dziecka uzdolnionego,

f) podejmowanie działań profilaktyczno-wychowawczych wynikających z programu wychowawczo-dydaktycznego przedszkola i wspieraniu nauczycieli w tym zakresie,

g) prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia wśród wychowanków, nauczycieli i rodziców,

h) wspieranie nauczycieli i dzieci w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne dzieci,

i) udzielanie nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych, wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania, do indywidualnych potrzeb dziecka u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom,

j) wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,

k) umożliwianie rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli,

l) podejmowanie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.

2. W przedszkolu może być organizowane wczesne wspomaganie rozwoju dziecka mające na celu stymulowanie psychofizycznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, prowadzone bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną.

3. Zadania, o których mowa w ust.1 są realizowane we współpracy z:

a) rodzicami,

b) nauczycielami i innymi pracownikami przedszkola,

c) Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,

d) innymi przedszkolami,

e) podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

4. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.

5. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna w przedszkolu może być udzielana na wniosek Rodziców.

6. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana w przedszkolu w formie:

a) badań pedagogicznych, logopedycznych (na wniosek rodziców),

b) spotkań rodziców i nauczycieli ze specjalistami z Poradni PsychologicznoPedagogicznej,

c) konsultacji i warsztatów dla nauczycieli i rodziców.

7. Przedszkole może organizować indywidualne nauczanie i wychowanie dzieciom przewlekle chorym i innym stale lub okresowo niezdolnym do nauki i wychowania w warunkach przedszkolnych; przy czym:

a) ta forma nauczania i wychowania nie jest formą kształcenia specjalnego,

b) indywidualnym nauczaniem i wychowaniem mogą być objęte dzieci, w stosunku do których Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna orzekła taką formę kształcenia lub wychowania,

c) dziecko objęte indywidualnym nauczaniem i wychowaniem pozostaje wychowankiem przedszkola,

d) indywidualne nauczanie i wychowanie organizuje się w miejscu pobytu dziecka, tj. w domu rodzinnym dziecka, w rodzinie zastępczej, w szczególnych przypadkach na terenie przedszkola,

e) w indywidualnym nauczaniu i wychowaniu realizuje się program wychowania przedszkolnego, dostosowując go do możliwości wychowanka określonych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną,

f) tygodniowy wymiar zajęć indywidualnego nauczania i wychowania wynosi od 4 do 6 godzin, które należy realizować co najmniej w ciągu 2 dni,

g) w przedszkolu nauczanie indywidualne następuje w porozumieniu z organem prowadzącym przedszkole,

§ 10

1. Dyrektor przedszkola powierza każdy oddział opiece:

a) dwóch lub trzech nauczycieli

2. Liczę nauczycieli w poszczególnych oddziałach zatwierdza co roku organ prowadzący.

ROZDZIAŁ III ORGANY PRZEDSZKOLA

§ 11

1. Organami przedszkola są:

a) dyrektor przedszkola

b) rada pedagogiczna

c) rada rodziców

2. Rada pedagogiczna i rada rodziców uchwalają regulaminy swojej działalności, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym statutem.

§ 12

1. Dyrektor przedszkola wyłaniany jest w drodze konkursu przez organ prowadzący.

2. Dyrektor przedszkola kieruje bieżącą działalnością przedszkola, reprezentuje ją na zewnątrz. Jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.

3. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez przedszkole poza obiektem do niego należącym.

4. Zadania dyrektora są następujące:

a) kierowanie bieżącą działalnością placówki i reprezentowanie jej na zewnątrz,

b) sprawowanie nadzoru pedagogicznego,

c) sprawowanie opieki nad dziećmi, oraz stwarzanie warunków ich harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,

d) opracowywanie na każdy rok szkolny planu nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców w terminie do 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan,

e) jeżeli przerwa w działalności oświatowej przedszkola trwa co najmniej 2 tygodniedokonanie kontroli obiektów należących do przedszkola pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów (z ustaleń kontroli sporządza się protokół, który podpisują osoby biorące w niej udział, kopię protokołu przekazuje się organowi prowadzącemu),

f) gromadzenie informacji o pracy nauczycieli w celu dokonywania oceny ich pracy, wg zasad określonych w odrębnych przepisach,

g) ustalenie ramowego rozkładu dnia na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów),

h) przygotowanie arkusza organizacji przedszkola i przedstawienie go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu,

i) przewodniczenie radzie pedagogicznej i realizacja jej uchwał,

j) wstrzymywanie uchwał rady pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa i powiadamianie o tym stosownych organów.

k) dysponowanie środkami finansowymi przedszkola i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie,

l) planowanie i odpowiedzialność za realizowanie planu finansowego przedszkola zgodnie z odpowiednimi przepisami,

m)organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi przedszkola,

n) współpraca z rodzicami, organem prowadzącym oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi,

o) kierowanie polityką kadrową przedszkola, zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola,

p) przyznawanie nagród, udzielanie kar pracownikom zgodnie z wnioskiem zaopiniowanym przez radę pedagogiczną,

q) organizowanie w porozumieniu z organem prowadzącym wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,

r) podejmowanie decyzji o przyjęciu lub usunięciu dziecka z przedszkola w czasie roku szkolnego po zaopiniowaniu przez radę pdagogiczną,

s) zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy zgodnie z przepisami kodeksu pracy, bhp i p.poż,

t) stwarzanie dzieciom optymalnych warunków do rozwoju,

u) koordynacja współdziałania organów przedszkola, zapewnienie im swobodnego działania zgodnie z prawem oraz wymiany informacji między nimi,

v) współdziałanie z organizacjami związkowymi wskazanymi przez pracowników,

w) administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych zgodnie z obowiązującym regulaminem,

x) uchylony,

y) wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczegółowych.

z) powiadamianie dyrektora szkoły, w obwodzie której mieszka dziecko 5 i 6-letnie, o spełnianiu przez nie w przedszkolu rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego.

5. W wykonywaniu swoich zadań dyrektor przedszkola współdziała z radą pedagogiczną i rodzicami, a w szczególności:

a) zapewnia bieżący przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedszkola;

b) w przypadku wyrażenia sprzecznych opinii organizuje spotkania negocjacyjne zainteresowanych organów przedszkola.

6. Dyrektor przedszkola ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją.

§ 13

1. Rada pedagogiczna jest organem kolegialnym przedszkola.

2. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele pracujący w przedszkolu.

3. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor przedszkola.

4. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.

5. Rada pedagogiczna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.

6. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy w szczególności:

a) przygotowanie projektu statutu przedszkola oraz przedstawienie propozycji jego zmian,

b) opracowanie programu rozwoju placówki,

c) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów w miarę posiadanych środków finansowych,

d) uchwalanie regulaminu pracy rady pedagogicznej, regulaminu pracy,

e) ustalenie tygodniowego rozkładu zajęć w grupach,

f) podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia dziecka z listy,

g) ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli.

7. Rada pedagogiczna opiniuje:

a) projekt planu finansowego przedszkola,

b) wnioski dyrektora o nagrody, odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli,

c) organizację pracy placówki, zwłaszcza projektowaną organizację pracy w ciągu tygodnia,

d) propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych.

8. Rada pedagogiczna zbiera się na obowiązkowych zebraniach zgodnie z harmonogramem przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym semestrze i po zakończeniu roku szkolnego, oraz w miarę potrzeb.

9. Zebrania mogą być zwoływane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego, albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.

10. W zebraniach rady pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej.

11. Uchwały rady pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby jej członków.

12. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.

13. Nauczycieli obowiązuje zachowanie tajemnicy służbowej dotyczącej uchwał, wniosków i spostrzeżeń z posiedzenia rady. Informacje dotyczące bezpośrednio dziecka mogą być udzielane tylko rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka.

14. Rada pedagogiczna powołuje spośród siebie zespół do rozstrzygania ewentualnych spraw spornych i uzgadniania stanowisk co do podjęcia decyzji.

15. Dyrektor może wstrzymać wykonanie uchwały rady pedagogicznej jeśli jest ona niezgodna z prawem i niezwłocznie powiadamia o tym organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny.

16. Zasady pracy rady pedagogicznej określa regulamin jej działalności, o którym mowa w § 13 pkt.5.

§14

1. W przedszkolu działa rada rodziców która jest organem społecznym przedszkola i stanowi reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.

2. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.

3. Rada rodziców funkcjonuje w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem przedszkola.

4. W skład rady rodziców wchodzą po jednym przedstawicielu rad oddziałowych wybranych w tajnych wyborach (nie mniej jednak niż 7 osób) przez zebranie rodziców dzieci danego oddziału.

a) W wyborach o których mowa w ust. 2 jedno dziecko reprezentuje jeden rodzic.

b) Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

5. Rada rodziców może występować do organu prowadzącego przedszkole, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, dyrektora, rady pedagogicznej z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola.

6. W celu wspierania statutowej działalności przedszkola rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy określa regulamin działalności rady rodziców.

7. Do kompetencji rady rodziców należy:

a) w przypadku stwierdzenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny niedostatecznych efektów nauczania lub wychowania w przedszkolu, opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności nauczania lub wychowania. Jeśli Rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, program ten ustala dyrektor przedszkola w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora przedszkola obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.

b) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora przedszkola.

c) wyrażanie opinii w sprawie podjęcia w przedszkolu działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację.

§ 15

1. Wszystkie organy przedszkola wymienione w § 11 współdziałają ze sobą tak, aby przede wszystkim:

a) gwarantowały każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji,

b) zapewniały bieżącą wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedszkola o podejmowanych i planowanych decyzjach.

c) wszelkie spory między organami przedszkola rozstrzyga dyrektor przedszkola, uwzględniając zakresy kompetencji tych organów.

2. Cele wymienione w ust.1 zostaną osiągnięte poprzez:

a) stałe spotkania wszystkich organów przedszkola nie rzadziej niż raz na kwartał,

b) zebrania doraźne wynikające z bieżących potrzeb przedszkola oraz kontakty indywidualne,

c) udział przedstawicieli rady rodziców w pracach rady pedagogicznej,

d) zapoznawanie rodziców z zadaniami dydaktyczno-wychowawczymi,

e) przedstawienie rodzicom osiągnięć dzieci wynikających z przeprowadzonego procesu dydaktyczno-wychowawczego,

f) uzyskanie w każdym czasie rzetelnej informacji na temat swego dziecka, postępów, zachowania i przyczyn trudności w przyswajaniu treści programowych,

g) uzyskanie informacji i porad w sprawach wszechstronnego rozwoju dziecka i wychowania.

ROZDZIAŁ IV ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA

§ 16

1. Szczegółową organizację wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny przedszkola opracowany przez dyrektora najpóźniej do 30 kwietnia.

2. Arkusz organizacji po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną zatwierdza organ prowadzący.

3. W arkuszu organizacji przedszkola zamieszcza się w szczególności:

a) liczbę dzieci i czas pracy poszczególnych oddziałów,

b) liczbę pracowników łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych,

c) ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący,

d) czas realizacji podstawy programowej w danym roku szkolnym.

4. Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora na wniosek rady pedagogicznej uwzględniający wytyczne do realizacji podstawy programowej.

5. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci

6. Liczba miejsc organizacyjnych w przedszkolu wynosi 125.

7. W przedszkolu jest łącznie 5 oddziałów.

8. Do realizacji celów statutowych przedszkole posiada:

a) sale zajęć dla poszczególnych oddziałów z wyposażeniem,

b) pomieszczenia administracyjno - gospodarcze,

c) szatnię,

d) łazienki.

9. Dzieci mają możliwość codziennego korzystania z ogrodu przedszkolnego z odpowiednio dobranymi urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci.

10. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych organizowany jest jak najdłuższy pobyt dzieci w ogrodzie przedszkolnym.

11. Przedszkole może organizować dla wychowanków różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci (szczegóły organizacji tych form wypoczynku określa „Regulamin spacerów i wycieczek Miejskiego Przedszkola nr 4).

§ 17

1. Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola osobiście przez rodziców (prawnych opiekunów), bądź osoby (pełnoletnie) upoważnione przez rodziców.

2. Rodzice (prawni opiekunowie) przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z Przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.

3. Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola od godziny 6.30 do godziny 8.30.

4. Ze względów organizacyjnych oraz konieczności przygotowania odpowiedniej liczby posiłków, wskazane jest, aby późniejsze przyprowadzanie dziecka do przedszkola było zgłoszone wcześniej osobiście bądź telefonicznie.

5. Odbieranie dzieci z przedszkola trwa do godziny 16.45.

6. Przedszkole może odmówić wydania dziecka osobie będącej w stanie nietrzeźwym, bez względu na to, czy jest to rodzic, czy osoba upoważniona do odbioru dziecka.

7. Rodzice przyprowadzają dzieci bezpośrednio do sali, ogrodu lub innego miejsca (gdzie w danym momencie znajdują się dzieci) i odbierają dzieci informując nauczyciela o przyprowadzeniu i odbiorze dziecka.

8. Niedozwolone jest zostawianie dzieci przez ich rodziców (opiekunów) przed przedszkolem, w szatni lub w innym miejscu bez opieki.

9. Życzenie rodzica dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądu w tej sprawie.

10. Osoba odprowadzająca dziecko powinna w szatni przygotować je do pobytu w przedszkolu, a następnie przekazać je pracownikowi przedszkola. Od momentu przekazania dziecka odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.

11. Osoba odbierająca dziecko powinna zgłosić jego odbiór nauczycielce lub upoważnionemu pracownikowi. Dziecko zostaje oddane rodzicowi opiekunowi z: sali, szatni, ogrodu przedszkolnego lub innego miejsca. Od tego momentu osoba odbierająca dziecko odpowiada za jego bezpieczeństwo.

§ 18

1. Przedszkole przeprowadza rekrutację w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.

2. W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są:

a) dzieci objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego,

b) dzieci matek i ojców samotnie wychowujących dzieci, matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,

c) dzieci z rodzin zastępczych,

d) dzieci już uczęszczające do przedszkola,

e) dzieci obojga rodziców pracujących,

f) dzieci z rodzin wielodzietnych,

g) dzieci nauczycieli, przy równych z innymi dziećmi warunkach, mają prawo pierwszeństwa.

3. Kwalifikacji dokonuje dyrektor wg zasad wymienionych w ust. 2, uwzględniając warunki lokalowe przedszkola, gdy liczba zgłoszonych dzieci do przedszkola nie przekracza ilości miejsc, w przeciwnym wypadku (gdy więcej jest zgłoszeń niż miejsc powołuje się komisję kwalifikacyjną w skład której wchodzi od 3 do 5 osób). Przewodniczącym tej komisji jest dyrektor przedszkola.

4. Wnioski rozpatrzone negatywnie w zasadniczej rekrutacji rozpatrywane są ponownie przez dyrektora przedszkola w miarę zwalniających się miejsc w ciągu roku szkolnego.

5. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci zgrupowanych wg zbliżonego wieku, potrzeb, zainteresowań czy uzdolnień.

6. Osoby niebędące obywatelami polskimi są przyjmowane do przedszkola na warunkach i w trybie dotyczącym obywateli polskich.

§ 19

1. Dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola w następujących przypadkach:

a) zalegania z odpłatnością za przedszkole powyżej 2 okresów płatniczych, a w przypadku dziecka   6-letniego podjęciu decyzji o przeniesieniu wychowanka do innego oddziału realizującego podstawę programową wychowania przedszkolnego,

b) nieobecność dziecka ponad miesiąc i nie zgłaszanie tego faktu do przedszkola,

c) nieprzestrzeganie przez rodziców postanowień niniejszego statutu.

d) ze względu na zachowanie dziecka uniemożliwiające zapewnienie jemu lub innym dzieciom bezpieczeństwa i niepodjęcie przez rodziców współpracy zmierzającej do rozwiązania problemu (np. podjęcie terapii) lub gdy wykorzystane zostały wszelkie możliwości zmiany tej sytuacji.

2. W przypadku zamiaru skreślenia dziecka z listy wychowanków w sytuacji opisanej w ust.1 pkt. d, dyrektor zobowiązany jest podjąć następujące działania:

a) zawiadomić rodziców na piśmie o konieczności podjęcia współpracy z przedszkolem w zakresie korekcji zachowań dziecka,

b) zaproponować rodzicom i dziecku odpowiednią pomoc,

c) zawiadomić organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny o zaistniałym problemie oraz o zamiarze skreślenia dziecka z listy przedszkolaków,

d) zawiadomić rodziców o podjętej decyzji na piśmie.

ROZDZIAŁ V WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA

§ 20

1. Do przedszkola uczęszczają dzieci od 3 do 6 lat.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

3. W wieku powyżej 6 lat, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego, w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 10 lat. Orzeczenie o odroczeniu obowiązku szkolnego wydaje dyrektor właściwej obwodowo szkoły, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej.

4. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25.

5. Dzieci niepełnosprawne mogą być przyjęte do przedszkola po przedłożeniu orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej określającego ich poziomu rozwoju psychofizycznego i stanu zdrowia.

6. Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności do:

a) właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,

b) szacunku dla wszystkich jego potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania,

c) ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,

d) poszanowania jego godności osobistej,

e) poszanowania własności,

f) opieki i ochrony,

g) partnerskiej rozmowy na każdy temat,

h) akceptacji jego osoby.

7. Dziecko w przedszkolu ma obowiązek:

a) poszanowania nietykalności cielesnej innych dzieci i dorosłych,

b) poszanowania godności osobistej innych dzieci i dorosłych,

c) stosowania się do przyjętych umów obowiązujących całą grupę i ustalonych przez dzieci wspólnie z nauczycielką,

d) włączania się do prac porządkowych w sali (w ogrodzie) po zajęciach lub zabawie,

e) stosowania zasady „nie rób drugiemu co tobie nie miłe”,

f) uczestniczenia w zajęciach dodatkowych które dla niego wybrali i opłacili rodzice jednakże pod warunkiem wyrażenia przez dziecko chęci uczestniczenia w tych zajęciach.

8. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o pełną znajomość dziecka i jego środowiska rodzinnego w ramach określonych obszarów edukacyjnych zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, zgodnie ze współczesną wiedzą pedagogiczną.

9. Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.

10. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi, o którym mowa w pkt. 9, są obowiązani dopełnić czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, a także zapewnić regularne uczęszczanie dziecka na zajęci.

ROZDZIAŁ VI RODZICE

§ 21

1. Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:

a) przestrzeganie niniejszego statutu,

b) zaopatrzenie dziecka w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce,

c) respektowanie uchwał rady pedagogicznej, podjętych w ramach jej kompetencji,

d) przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców, lub przez upoważnioną przez rodziców osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,

e) terminowe uiszczanie odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu,

f) informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłocznie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych.

g) wspieranie nauczycieli w celu osiągnięcia gotowości szkolnej dziecka.

§ 22

1. Rodzice i nauczyciele zobowiązani są współdziałać ze sobą w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.

2. Rodzice mają prawo do:

a) zapoznania się z programem wychowania przedszkolnego oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy w danym oddziale.

b) uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka,

c) uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli, pedagoga i psychologa w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy,

d) wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków z obserwacji pracy przedszkola,

e) wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwa – radę rodziców.

f) uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka.

§ 23

1. Spotkania z rodzicami w celu wymiany informacji oraz dyskusji na tematy wychowawcze organizowane są w przedszkolu trzy razy w roku szkolnym lub częściej na wniosek rodziców lub nauczycieli.

2. Rodzice za szczególnie zaangażowanie we wspieraniu pracy przedszkola mogą otrzymać na zakończenie roku szkolnego list pochwalny dyrektora i rady pedagogicznej.

§ 24

1. Formy współpracy przedszkola z rodzicami:

a) zebrania grupowe,

b) konsultacje i rozmowy indywidualne z dyrektorem i nauczycielem,

c) kąciki dla rodziców,

d) zajęcia otwarte.

e) udział w uroczystościach przedszkolnych,

f) udział w pracach na rzecz przedszkola.

ROZDZIAŁ VII

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY PRZEDSZKOLA

§ 25

1. W przedszkolu zatrudnieni są nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

2. Nauczyciel realizuje proces wychowawczo-dydaktycznego zgodnie z zadaniami znajdującymi odzwierciedlenie w programie wychowania przedszkolnego, wynikającym z realizacji podstawy programowej, koncepcji pedagogicznej pracy przedszkola, określonymi w przyjętych programach ogólnopolskich i autorskich, z rzeczywistymi potrzebami i wiekiem rozwojowym dzieci. 3. Do zakresu zadań nauczyciela należy:

a) planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno-wychowawczej zgodnie z obowiązującym programem, poszanowanie odpowiedzialności za jej jakość,

b) wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności i zainteresowań,

c) prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji,

d) stosowanie twórczych i nowoczesnych metod nauczania i wychowania,

e) odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu i poza jego terenem w czasie wycieczek i spacerów, itp.

f) współpraca ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc psychologicznopedagogiczną, zdrowotną itp.,

g) planowanie swojego rozwoju zawodowego-systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych przez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego,

h) dbać o warsztat pracy przez gromadzenie pomocy naukowych oraz troska o estetykę pomieszczeń,

i) eliminowanie przyczyn niepowodzeń dzieci,

j) współdziałanie z rodzicami (prawnymi opiekunami) w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju, między innymi przez organizację zebrań grupowych, zajęć otwartych, zajęć adaptacyjnych dla dzieci nowo przyjętych, kontaktów indywidualnych, wspólnego świętowania, kącika dla rodziców oraz innych uroczystości, w których mogą brać udział zainteresowani rodzice.

k) prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi przepisami,

l) realizacja zaleceń dyrektora i osób kontrolujących,

m) czynny udział w pracach rady pedagogicznej, realizacja jej postanowień i uchwał,

n) inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym,

o) realizacja wszystkich innych zadań zleconych przez dyrektora przedszkola, wynikających z bieżącej działalności placówki.

p) współdziałanie nauczycieli w oddziale w zakresie planowania pracy wychowawczo-dydaktycznej w celu jednolitego oddziaływania oraz wzajemne przekazywanie informacji dotyczących dzieci,

q) współpraca z nauczycielkami zajęć dodatkowych,

 r) przestrzeganie wypracowanych przez radę pedagogiczną zasad, regulaminów i procedur.

4. Nauczyciel prowadzi analizę gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna) w roku poprzedzającym naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

5. W ramach 40- godzinnego tygodnia pracy nauczyciel wykonuje czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych przedszkola, zajęcia i czynności związane z przygotowywaniem się do zajęć, samokształceniem, doskonaleniem zawodowym.

§ 26

1. Nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu:

a) poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych ich dzieci,

b) ustalenia form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci,

c) włączenia ich w działalność przedszkola.

§ 27

1. Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, rady pedagogicznej, wyspecjalizowanych placówek i instytucji naukowo- oświatowych.

2. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi program wychowania przedszkolnego. Dyrektor dopuszcza program do użytku w danym przedszkolu, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Dopuszczone programy stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego.

3. Program dopuszcza dyrektor na wniosek nauczyciela.

4. Nauczyciel może zaproponować program opracowany samodzielnie lub we współpracy z innymi nauczycielami , program opracowany przez innego autora a także program opracowany przez innego autora wraz z dokonanymi zmianami.

5. Zaproponowany przez nauczyciela program powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów, dla których jest przeznaczony

6. W przedszkolu nauczyciele mogą wykorzystywać w swojej pracy wychowawczo – opiekuńczo - dydaktycznej programy własne. Wszystkie programy własne wnikają z potrzeb przedszkola i mają pozytywny wpływ na wizerunek absolwenta przedszkola. Są dopuszczone przez dyrektora.

§ 28

1. Zakres obowiązków pracowników administracyjno-obsługowych.

a) w przedszkolu zatrudnieni są pracownicy administracji i obsługi,

b) ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie sprawnego działania przedszkola jako instytucji publicznej, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości,

c) pracownicy administracji i obsługi współpracują z nauczycielami w zakresie opieki i wychowania dzieci,

d) szczegółowy zakres obowiązków tych pracowników ustala dyrektor przedszkola.

2. Stosunek pracy pracowników administracji i obsługi regulują odrębne przepisy.

ROZDZIAŁ VIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 29

1. Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji.

§ 30

1. Zmiany w niniejszym statucie są zatwierdzane poprzez uchwały rady pedagogicznej.

§ 31

1. Dla zapewnienia znajomości Statutu przez wszystkich zainteresowanych ustala się :

a) wywieszanie statutu na tablicy ogłoszeń,

b) udostępnienie zainteresowanym statutu przez dyrektora przedszkola.

§ 32

1. Regulaminy działalności uchwalone przez organy działające w Przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.

§ 33

1. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

§ 34

1. Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy.

§ 35

Przedszkole używa pieczęci:

                                               PRZEDSZKOLE NR 2

                                               ,,Pod Słoneczkiem”

                                               07-100 Węgrów, ul. 11 Listopada 1

                                               Tel. 25 792 43 52

                                               NIP 8241606671 REGON 71167314

1. W dniu wejścia w życie niniejszego statutu traci ważność poprzedni statut.

2. Statut wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

 

Niniejszy statut Przedszkola nr 2 ,,Pod Słoneczkiem” został uchwalono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dnia 28 sierpnia 2016r. Naniesiono zmiany w statucie uchwałą nr 1/2016/17 Rady Pedagogicznej z dnia 28 sierpnia 2016r.

Kontakt

  • Przedszkole nr 2 "Pod Słoneczkiem"
    11 Listopada 1
    07-100 Węgrów
  • 25 792 43 52

E-mail

podsloneczkiem@wp.pl

Konto

Numer konta : żywienie i opłata stała

36 1020 4476 0000 8902 0113  9930

Numer konta Rady Rodziców

02 9236 0008 0000 1717 2000 0010

Prosimy dokonywać opłat do 15-go każdego miesiąca.

Prosimy o terminowe wpłaty.